Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Kompleks Książ

powrót

    Historia Zamku Książ, (opis, zdjęcia) nieopodal Wałbrzycha liczy sobie już VII wieków. II Wojna Światowa jak wiele innych obiektów nie ominęła i zamku, jednak najciekawszy jej fragment II wojenny rozpoczyna się w 1941r. kiedy w Wielkiej Brytanii w prasie zostało zamieszczone zdjęcie jednego z członków rodu Hohbergów w mundurze oficera RAF, spowodowało to reperkusje władz hitlerowskich, które podjęły decyzję o konfiskacie majątku Hohbergów.
    Po konfiskacie, w zamku ulokowano dyrekcję kolei a następnie przechowywano tu zbiory Biblioteki Pruskiej. W 1943r. mieszkańców wysiedlono a Organizacja TODT oraz Główny Urząd Administracyjno – Gospodarczy SS przystąpił do prac budowlanych. Prace budowlane obejmowały przystosowanie pomieszczeń zamkowych na potrzeby wojska oraz prace górnicze pod zamkiem. Na potrzeby tego przedsięwzięcia wybudowano w pobliżu zamku obóz jeniecki z kilkoma tysiącami więźniów, którzy kuli podziemne sztolnie praktycznie do końca wojny. Gdy zbliżał się front wschodni prace przerwano, więźniów którzy pracowali przy budowie zlikwidowano i rozpoczęto maskowanie wszelkich prac, które trwały praktycznie do ostatnich dni wojny. Po wojnie do roku 1950 w zamku stacjonowało rosyjskie wojsko wywożąc i niszcząc jeszcze to, co pozostawili Niemcy.
    W ciągu prawie dwóch lat ciężkich robót powstały dwa poziomy podziemnych korytarzy o łącznej długości 950 metrów, kubaturze 13 000 m3 i powierzchni 3200 m2. Wydrążono dwa szyby techniczne, z czego jeden na dziedzińcu zamku w chwili obecnej jest zasypany. Niedaleko zamku wybudowano dwa duże zbiorniki na wodę, które były zasilane ze studni głębinowej, za obecnym parkingiem powstała duża przepompownia, a poniżej sztolni wejściowych dolnego poziomu rozpoczęto budowę oczyszczalni ścieków.
- pierwszy poziom został wydrążony około 15m poniżej głównego dziedzińca zamku i jest całkowicie obetonowany, długość wynosi około 80 metrów, szerokość 1,5 m i wysokość 2,8m. Połączony jest on szybem windowym z zamkiem, który łączy wszystkie kondygnacje zamkowe oraz klatką schodową na parter zamku.
- drugi poziom podziemnych korytarzy składa się z czterech nieobudowanych sztolni przebijających wzgórze zamkowe z dwóch stron, połączonych ze sobą systemem prawie całkowicie obetonowanych chodników i komór. Łączna długość chodników to około 870 metrów.
  Według zachowanych dokumentów budowa w zamku Książ była jedną z najdroższych inwestycji III Rzeszy. Do budowy zużyto m.in. 192 000 m3 zbrojonego betonu oraz położono 75 km rurociągów, przydział cementu na tą budowę był większy niż na budowę schronów w całej III Rzeszy. Pozostawione ślady wskazują na to iż pozostały zamaskowane hale i korytarze a świadczą o tym sztuczne zawały wraz z torami kolejki które w nie wchodzą, instalacje rurociągów oraz ślady świadczące o tym iż zawały powstały sztucznie poprzez wysadzenie stropów i ścian.
    W zamku prawdopodobnie znajdowało się centrum dowodzenia a w podziemiach laboratoria w których pracowano nad techniką rakietową, pracował tu m. in. pionier lotów kosmicznych Herbert Strughold,  którego prace po wojnie przejęli Amerykanie i włączyli do swojego programu kosmicznego. Pracowano tu prawdopodobnie również nad rakietami międzykontynentalnymi A9-A10 które miały wziąć udział w projekcie Manhattan w którym miały zostać zbombardowane stolice państw aliantów.
powrót