Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Kopalnia "Freiheit" (Wolność) w Kowarach

powrót

    Historia powstania Kowar sięga roku 1148 kiedy to gwarek Walon Wawrzyniec Angelus znalazł na zboczu Góry Rudnik rudę żelaza. 10 lat później na polecenie księcia Bolesława Kędzierzawego założono osadę i rozpoczęto eksploatację złoża rudy. W 1513r. Kowary otrzymały prawa miejskie, a największy rozkwit miasta przypada na początek wieku XVI, działało wtedy 11 kuźnic o wydajności około 150 ton żelaza rocznie z którego produkowano duży asortyment przedmiotów codziennego użytku oraz broń i armaty z czego większość była eksportowana do Polski. Na przełomie wieku XVI i XVII z powodu klęski żywiołowej oraz wojen w tym Trzydziestoletniej doprowadziły do upadku górnictwa na terenie Kowar.
   Po wojnie Trzydziestoletniej w Kowarach rozpoczął się okres rozwoju tkactwa oraz włókiennictwa trwający do wybuchu II Wojny Światowej, wprawdzie w wiekach XVII i XVIII podejmowano próby wznowienia prac górniczych ale nie przyniosło to większych efektów. Dopiero w wieku XIX po znalezieniu nowych złóż rudy żelaza rozpoczął się okres intensywnej eksploatacji. W 1926r w kopalni "Freiheit" (Wolność) stwierdzono występowanie rud uranu i wkrótce po tym wydarzeniu rozpoczęto wydobycie uranu na potrzeby programu atomowego III Rzeszy
   Po II Wojnie Światowej przemysł włókienniczy w Kowarach nadal działał oprócz tego rozpoczęto wydobycie rud żelaza w odnowionej kopalni "Wolność", a po powstaniu zakładów R-1 w 1948r. w tajemnicy wydobywano również rudę uranu którą wzbogacano w tychże zakładach i wysyłano do ZSRR. W 1951r. z powodu niskiej zawartości rudy uranu wydobycie zaprzestano i przez kolejne 11 lat wydobywano tylko rudę żelaza. W 1962r. kopalnia została zlikwidowana a niższe poziomy uległy zatopieniu.
   W latach 70 kopalnię przejęła Politechnika Wrocławska na potrzeby badań z materiałami wybuchowymi oraz w celu szkolenia studentów z zakresu prac górniczych. Po odkryciu leczniczych właściwości radonu, w 1974r. w sztolni 19a utworzono jedyne w Polsce i trzecie w Europie Podziemne Inhalatorium Radonowe które działało do 1989r. W sumie wydrążono ponad 20 sztolni poszukiwawczych oraz kilkadziesiąt kilometrów chodników, a kopalnia osiągnęła głębokość 700 metrów.
powrót