Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Kopalnia Nowa Ruda

powrót

   Początki górnictwa na terenie Nowej Rudy sięgają XV wieku. Tak wczesną eksploatację górniczą umożliwiły warunki geologiczne i górzysty charakter terenu okolic Nowej Rudy. Odkrycie złoża nie było trudne, gdyż pokłady znajdowały się pod cienkim nakładem skał i ziemi.
   Na przełomie XVII i XVIII wieku górnictwo nabrało poważnego znaczenia, w tym okresie węgiel kamienny uznawany był za przynależny do gruntu a dysponowali nim wielcy właściciele ziemscy, którzy eksploatowali go sami lub dzierżawili prawo eksploatacji innym - przeważnie bogatym chłopom lub mieszczanom. Wydobywano surowiec ze złóż położonych do kilkunastu metrów pod powierzchnię ziemi. Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku zaczęto budować sztolnie odwadniające.
   Kolejny rozwój górnictwa na tym terenie nastąpił  w XVIII i XIX wieku za sprawą rewolucji przemysłowej która opierała się głównie na maszynach parowych. W tym czasie sięgnięto do głębiej zalegających pokładów węgla, do odwodnienia zaczęto używać pomp parowych a do wyciągania urobku parowe maszyny wyciągowe.
   W 1868r na polu górniczym "Ruben" (Nowa Ruda Piast) został zgłębiony szyb obecnie zwany szybem Lech, zainstalowano w nim wyciągową maszyną parową o mocy 18KM. W 1877r odkryto złoża łupku ogniotrwałego co spowodowało jeszcze większy rozwój kopalni.    
   W 1948 roku połączono 3 kopalnie noworudzkie w jedną, pod nazwą Nowa Ruda. Następna zmiana organizacyjna miała miejsce w 1954 roku i polegała na wydzieleniu pola Jan i utworzeniu samodzielnej kopalni Słupiec, którą rozbudowano w następnych latach. Modernizacji i rozbudowie została poddana również kopalnia Nowa Ruda.
   W 1971 roku ponownie połączono kopalnię Nowa Ruda z kopalnią Słupiec w jedno przedsiębiorstwo pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego Nowa Ruda. Była to największa kopalnia w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym- łączna długość wyrobisk górniczych na 7 poziomach wynosiła około 65 km na polu Słupiec i 35 km na polu Piast. Zatrudnienie w noworudzkiej kopalni wynosiło około 6 tyś. Osób, a roczne wydobycie kształtowało się w granicach 1 mln ton węgla oraz 100 tyś. ton łupku ogniotrwałego.
   Skomplikowana budowa geologiczna i geometria złoża uniemożliwiały mechanizację prac pod ziemią, co sprawiało, że z czasem eksploatacja stawała się coraz bardziej kosztowna, a w końcu wręcz nieopłacalna. Ostatecznie postanowiono kopalnie zlikwidować i ostatni węgiel z pola Piast został wywieziony na powierzchnię w dniu 15 września 1994 roku. W 1995 roku zlikwidowano część podziemną, pozostawiając kompleks wyrobisk długości około 750 m przy sztolni Lech, w którym uczniowie Zespołu Szkół Górniczych odbywali praktyki, podczas których uczyli się przyszłego zawodu. Po likwidacji szybów i naturalnym zalaniu przez wodę prawie wszystkich podziemnych chodników w 1996 roku na polu górniczym Piast powstało Muzeum Górnictwa,

źródło:
http://www.muzeum.gornictwa.pl
oraz internet

powrót