Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Mamerki - Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych

powrót

   W związku z planowanym atakiem Niemiec na ZSRR, generał pułkownik Franz Halder, szef sztabu generalnego OKH (OKH - Oberkommando des Heeres) podjął decyzję budowy Kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych w lesie Mauerwald. W latach 1940-1944 zbudowano w Mamerkach kompleks około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetonowych. Przebywało w nim 40 najwyższych generałów i feldmarszałków oraz 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu . Lokalizacja miała kilka zalet: rozległy kompleks leśny nadający się do ukrycia betonowych schronów, bliskość linii kolejowej łączącej Kętrzyn z Węgorzewem, która biegła przez teren Wilczego Szańca, dzięki czemu pokonanie tej odległości zajmowało zaledwie pół godziny, miejsce to także leżało w samym środku "Rejonu Umocnionego Giżycko", co dodatkowo zwiększało bezpieczeństwo tego kompleksu ponadto teren od wschodu otaczało jezioro Mamry, od północy granicę stanowił nigdy nieukończony Kanał Mazurski, a na południu rozciągało się jezioro Dąbskie z bagnistymi brzegami.
   Pod koniec wojny wycofujący się Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945r., dlatego zachowały się w bardzo dobrym stanie w tym bunkier "gigant" jego ściany i strop mają po 7 metrów grubości.

powrót