Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Bierzgłowo

powrót

    Gotycki zamek, został wzniesiony w latach 1270-1305 w miejscu wcześniejszego grodu zniszczonego przez Litwinów w 1263. Początkowo siedziba komtura; wielokrotnie niszczony i odbudowywany; w latach 1475-1840 własność rady miejskiej Torunia, odbudowywany w stylu neogotyckim w roku 1860, na pocz. XX w. i w okresie międzywojennym. Położony na wysuniętym wzniesieniu pradoliny Wisły. Zamek składa się z zamku głównego oraz przedzamcza. Zamek główny (wysoki) jest dwuskrzydłowy (refektarz i kapitularz), dwa jego boki są zamknięte kamienno-ceglanymi murami w nieregularny czworobok. Od wschodu, południa i zachodu zamek otoczony jest fosą (obecnie suchą), od strony północnej znajduje się przedzamcze, na terenie którego znajduje się przebudowany w XIX w. budynek gospodarczy z XIV w. oraz dwa późniejsze budynki. Przedzamcze jest otoczone kamiennym murem, w którym od północy znajduje się główna brama wjazdowa, a w narożu północno-zachodnim baszta. Średniowieczne zamki często padały ofiarą pożarów które w poważny sposób przyczyniały się do ich upadku. Te tragiczne wydarzenie nie ominęło również Bierzgłowa. W roku 1411 spaleniu uległo podzamcze, a w roku 1454 część zabudowy zamku głównego. Największe jednak zniszczenia przyniosły pożary mające miejsce w latach 1580-90. Niedbałość zarządców oraz brak bieżących remontów spowodowały, że obiekt zaczął podupadać. Kolejny pożar z roku 1782 zamienił dawną krzyżacką warownię w ruinę. Pierwsze prace zabezpieczające mają miejsce dopiero w roku 1860. W ich wyniku odrestaurowano wieżę bramną na podzamczu oraz odbudowano skrzydło płd-zach na zamku głównym. Po drugiej wojnie światowej mieścił się tutaj dom opieki społecznej. Od 1992 roku właścicielem zamku jest Diecezja Toruńska, pod opieką której po dziś dzień trwają prace restauratorskie. Pomimo licznych przebudów i zmian takich jak wzniesienie nowych budynków czy zasypanie fos układ zamku bierzgłowskiego pozostał czytelny.
    Główne elementy zamku są zachowane w niezmienionej formie. Zachował się między innymi przebudowany zamek górny oraz brama wjazdowa z portalem a także fragmenty murów przedzamcza z wieżą bramną. Obok zamku znajduje się park krajobrazowy z 25 gatunkami drzew (m.in, 150 - letni żywotnik, cisy, daglezje) pochodzące z początku XIX wieku. W parku znajduje się zrujnowany grobiec Hosbachów, dawnych właścicieli zamku.powrót