Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Bolków

powrót

    Według legendy warownia na Górze Zamkowej stała już w IX w. i została zbudowana przez pogańskiego księcia Bolecka, jednak żadnych dowodów na to nie ma, a pierwsza pisana wzmianka o zamku pojawia się dopiero w dokumentach w 1277r. Powstanie najstarszej części zamku przypisuje się księciu legnickiemu Bolesławowi II Rogatce zwanego Łysym. Jego syn Bolko I Surowy warownię rozbudowuje aby ochronić księstwo świdnicko-jaworskie przed Czechami. W 1392r. za sprawą ślubu adoptowanej córki Anny, Bolka II z królem czeskim Karolem IV warownia przechodzi pod panowanie Czechów.
    Od 1463r. na zamku, z rozkazu czeskiego króla Jerzego z Podiebradów przebywał rycerz Hans von Tschirnhaus, który słynął w okolicy z rozbojów, co stało się powodem w 1468r do zbrojnej wyprawy mieszczan wrocławskich i świdnickich na zamek pod przywództwem Guncela II Świnki. W 1491r. zamek również bez skutku oblegał Władysław II Jagiellończyk. Na początku XVIw. król Ferdynand I przekazuje warownię w dożywotnie władanie wrocławskiemu biskupowi, a ten warownię poddaje kolejnej rozbudowie.
   W czasie wojny trzydziestoletniej zamek jest oblegany, a w 1646r. zostaje zdobyty przez wojska szwedzkie. W 1703r. po wygaśnięciu bolkowskiej gałęzi rodziny Zedlitz zamek wraz z miastem zostaje sprzedany cystersom z Krzeszowa. W 1810r. zamek przechodzi na własność skarbu państwa pruskiego i od tego momentu zamek zaczyna powoli popadać w ruinę. Po wojnach napoleońskich w 1813r. w warowni zatrzymują się rosyjscy żołnierze którzy szukając legendarnego złota wykuli u podstawy wierzy dziurę aby dostać się do lochu głodowego. W 1885r. władze miejskie zezwoliły na rozbiórkę części murów a pozyskany materiał wykorzystano na naprawę dróg. W czasie II Wojny Światowej na zamku prawdopodobnie mieścił się ośrodek badawczy który m.in. zajmował się nadzorem okolicznych niemieckich fabryk.
powrót