Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Chęciny

powrót

    Zamek w Chęcinach to zamek królewski. Jego historia powstania, choć nie do końca wyjaśniona, przypada na przełom XIII i XIV wieku. Warowny zamek został wzniesiony na skalnej grani wysokiego wzgórza. Pierwotnie składał się z muru obwodowego z dwiema cylindrycznymi wieżami oraz jednopiętrowego budynku mieszkalnego wysuniętego przed wieżę wschodnią. Najpoważniejsze prace budowlane przeprowadzono w wieku XV. Do zamku górnego dobudowano wówczas od strony zachodniej tzw. zamek dolny otoczony przez mur o zarysie wydłużonego wieloboku. W północno-zachodnim narożu wzniesiono czworokątną basztę, zaś obok dostawiono nowy budynek. Dziedziniec otoczony był drewnianą zabudową gospodarczą (kuźnia, piekarnia, stajnie). W jego centralnej części znajdowała się studnia na wodę  a wjazd do zamku prowadził przez zwodzony most.
    Od lat zamek jest symbolem Chęcin i jednym z najciekawszych miejsc województwa świętokrzyskiego. Z wieży widokowej można podziwiać wspaniałe widoki na Góry Świętokrzyskie. Za czasów panowania Władysława Łokietka na zamku odbywały się zjazdy rycerstwa, zapadały ważne decyzje państwowe a także przechowywano tu skarbiec koronny. W zamku gromadziła swoje skarby również królowa Bona. Z tego to oto zamku wyruszono na bitwę pod Płowcami. Po śmierci Władysława Łokietka, Kazimierz Wielki rozbudował zamek, czyniąc go potężną twierdzą oraz ośrodkiem administracyjnym. Gród Chęciński pełnił też rolę rezydencji i więzienia stanu. W lochach zamkowych więzieni byli między innymi: Andrzej - przyrodni brat Władysława Jagiełły oraz jeńcy krzyżaccy.
    W 1607r. zamek został spalony przez rokoszan Zebrzydowskiego a następnie odbudowany przez starostę Branickiego. W 1655r. zamek w Chęcinach został podstępem zdobyty przez Szwedów, a w dwa lata później splądrowany przez wojska Rakoczego. Ponowne próby odbudowy zamku zniweczył kolejny najazd Szwedzki w 1707 roku. W czasie I wojny światowej pociski artylerii uszkodziły środkową basztę. W okresie międzywojennym podjęto pierwsze próby zabezpieczenia zamkowej ruiny, a w latach 1948-49 wyremontowano wieże. Tak jak inne zamki także zamek chęciński stał się plenerem do realizacji scen filmowych. W przeszłości kręcono tutaj sceny do produkcji filmowej „Pan Wołodyjowski”. Obecnie prowadzone są prace remontowe tej średniowiecznej warowni.powrót