Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Czocha

powrót

    W latach 1241-1247 na samym cyplu Jeziora Leśnieńskiego, na granicy z księstwem świdnicko-jaworskim, które nadal należało do Polski, Czesi postawili warowny zamek dla obrony przeciwko polskim najazdom. Jednak w XVI w. cały Śląsk przypadł Czechom dotychczasowa warownia stała się zamkiem rycerskim. W XVI w. zamek został przebudowany do ówczesnych obronnych a głębokiej fosie znajdował się zwierzyniec. Z początkiem XVIII w. dworzanin Augusta II Sasa a zarazem nowy właściciel rozbudował zamek i znacznie go wzbogacił czyniąc z niego wspaniałą rezydencję. Niestety tak jak to w historii bywa w 1793r. zamek zniszczył pożar zamieniają go w ruinę. Swą świetność odzyskał dopiero na początku XX w gdy kupił go bardzo bogaty drezdeński przemysłowiec Ernest von Gutschoff gromadząc w nim dzieła sztuki, starodruki, książki oraz ikony w tym także wiele zabytkowych zbiorów rodziny carskiej.
    W czasie II wojny światowej Zamek Czocha służył eksperymentalnym badaniom do celów obronnych. Wizytował go niemiecki fizyk Werner von Braun, późniejszy twórca amerykańskiej rakiety Saturn. Zaraz po wojnie najcenniejsze dobra zostały zagrabione przez niemiecką klucznicę i polskiego burmistrza Leśnej. Reszta latami była rozkradana przez szabrowników. Część księgozbioru trafiła do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Na renesansowym dziedzińcu zamkowym znajduje się studnia gdzie według legendy topiono w niej niewierne żony. Wewnątrz zamku znajduje się imponująca sala rycerska z kominkiem i balkonami, a w bibliotece tajne przejście otwierane w bibliotece przesuwanym regałem. Szczególnie imponujący jest późnogotycki apartament tzw. komnata książęca a w nim łoże z baldachimem.
    W chwili obecnej w zamku znajduję się hotel, restauracja oraz kawiarnia. Zamek służył i służy do dziś jako plener filmowy. Kręcono tu m.in. polską komedię „Gdzie jest Generał”, oraz popularny serial fabularny „Tajemnica Twierdzy Szyfrów ” w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego.

   


powrót