Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Kętrzyn

powrót

    Teren na którym zbudowano zamek był zamieszkiwany we wczesnym średniowieczu przez plemiona Bartów, którzy zostali z tąd przegnani przez krzyżaków w latach 50 XIII weku. Po podboju tych ziem wzniesiono drewniano - ziemną strażnicę, prawdopodobnie w miejscu gdzie współcześnie znajduje się kościół obronny pw. św. Jerzego, w celu ochrony nowo zdobytych ziem a także dalszych wypraw wojennych na terytorium Litwy. Litwinom taki proceder się nie spodobał i dwukrotnie najechali strażnicę w 1345 i 1347r doszczętnie ją niszcząc, jednak Krzyżacy szybko ją odbudowywali. Po tych wydarzeniach komtur bałgijski Johan Schindekopf nadał osadzie przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim i zapadła decyzja o budowie zamku murowanego.
    Budowę zamku zakończono prawdopodobnie przed rokiem 1374 ponieważ widniał już w spisie inwentarzy zakonych z tego roku jako siedziba
urzędnika niższego szczebla zwanego prokuratorem. Po przegranej przez krzyżaków bitwie pod Grunwaldem zamek Kętrzyński przeszedł we władanie Litwinów, jednak nie na długo bo już w 1411 r. na mocy ustaleń pierwszego pokoju toruńskiego zamek wrócił do zakonu. W 1454 r. po wybuchu wojny trzynastoletniej zbuntowani mieszkańcy Kętrzyna zdobyli warownię, a miejscowego prokuratora utopili w stawie po czym zamek przekazano władzom polskim. W 1461 r. Krzyżacy odbili warownię i aż do 1525r. znajdował się w ich rękach. W 1516r. podczas przygotowań do kolejnej wojny polsko - krzyżackiej zamek wizytował osobiście wielki mistrz zakonu Albrecht Hohenzollern który podobno później schronił się tutaj przed najazdem hord tatarskich.
    Po upadku państwa zakonnego Kętrzyn znalazł się w granicach nowo utworzonego państwa Prusy Książęce a zamek stał się lokalną siedzibą książęcą starostw grodowych. W 1797 r. zamek spłonął po czym został odbudowany
i przystosowany jako mieszkania, następnie stał się kwaterą komendanta wojskowego a od roku 1911 mieścił się tutaj urząd skarbowy i mieszkania jego pracowników. W 1945 roku wraz z zabytkową częścią miasta został zniszczony przez armię czerwoną w wyniku działań wojennych. W latach 1962-69 zamek został odbudowany w stylu średniowiecznego gotyku z przeznaczeniem na miejskie muzeum.

powrót