Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Książ

powrót

   Zamek Książ znany pierwotnie jako Frstenberg, Vorstinburg, Vorstenberech, Wistenberch został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. W 1464 roku Książ znalazł się w posiadaniu króla Czech Jerzego z Podlebradu. W 1482 roku właścicielem zamku został król węgierski Maciej Korwin, w którego imieniu rządził Jerzy von Stein. Za jego rządów zamek umocniono oraz dobudowano skrzydło nazwane później "skrzydłem Macieja". W Okresie wojny 30-to letniej (1618-1648) zamek kilkakrotnie był częściowo zniszczony a następnie odbudowany.
   W latach 1705-1732 właścicielem staje się Konrad Ernest Maksymilian von Hochber, który poddaje zamek barokowej przebudowie. Wtedy to powstał wschodni fronton budowli z reprezentacyjną salą Maksymiliana. Zmieniono układ przestrzenny zespołu zamkowego, wytyczono nowy dojazd, zbudowano nowe pomieszczenia gospodarcze. Wybudowano pawilon letni na topolowym wzgórzu położonym na południowy wschód od zespołu budynków zamkowych. Utworzono bibliotekę, gabinet sztuki oraz gabinet zbiorów przyrodniczych.
   Następną wielką przebudowę zamku przeprowadził książę Jan Henryk XV w latach 1908-1923. W jej efekcie wybudowano potężne skrzydło od strony północno-zachodniej, zamykając je dwiema cylindrycznymi wieżami. W wyniku przebudowy zasłonięto znaczny fragment najstarszej części zamku co spowodowało powstanie wydłużonego dziedzińca od strony północnej. Zmieniono również wygląd górnej części wieży i nakryto ją neorenesansowym hełmem. Przebudowano także tarasy, których jest 12 na różnych poziomach i zajmują ok. 2 ha.
   W czasie II Wojny Światowej zamkiem zainteresowali się Niemcy. Już w 1941 roku zamek i okoliczne dobra zostały przejęte przez Niemców, mimo, że mieszkała w nim właścicielka, Daisy von Pless. Gunther Grundmamm był jedną z osób, która namówiła führera do przebudowy zamku, po dokonaniu inspekcji przez jednego z adiutantów Hitlera, rozpoczęto prace budowlane. Oprócz przebudowy sal zamkowych, wybudowano podziemny kompleks. Kompleks ten miał stanowić prawdopodobnie najwspanialszą kwaterą Hitlera w ramach dolnośląskiej kwatery głównej wodza Trzeciej Rzeszy. Położony w bezpiecznym miejscu zamek, z dala od zasięgu alianckich samolotów, nadawał się doskonale na siedzibę Kanclerza III Rzeszy.

powrót