Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Mirów

powrót

   Powszechnie uważa się, że zamek w Mirowie powstał prawdopodobnie na miejscu drewniano-ziemnego grodu za panowania Kazimierza Wielkiego w połowie XIVw. jednak zebrany materiał archeologiczny datowany od XIIIw. zaprzecza takiej teorii. Sucha fosa oraz wały ziemne pochodzą z XV i XVIw. Z kolei inna teoria powstania zamku wysnuta na podstawie analizy najniższych partii muru głosi, iż zamek powstał na miejscu starej strażnicy obronnej, która współpracowała z pobliskim zamkiem w Bobolicach. Warowny, murowany zamek, który powstał, miał pełnić funkcję strażnicy zachodniej granicy Rzeczypospolitej przed najazdem Czechów.
   Pierwsza wzmianka w dokumentach pisanych, poświadczająca istnienie murowanego warownego zamku, pochodzi z 1405r. i wskazuje jako właściciela burgrabiego Sasina. W roku 1422 zamek kupił Piotr z Bnina i do jednopiętrowej budowli dobudował trzykondygnacyjną wieżę.
   W 1489r zamek przejął Piotr Myszkowski z Przeciszowa i przez następne 144 lata był w posiadaniu tej rodziny, która go rozbudowała między innymi o pięciokondygnacyjną wierzę mieszkalną oraz podwyższyli budynek zamku o dwa piętra. W 1633r. właściciele zamku przeprowadzili się do Pińczowa, a zamek został sprzedany Janowi Korycińskiemu, który w 1651r. sprzedał go rodzinie Męcińskich, którzy byli właścicielami aż do XIXw.
   Po zniszczeniu zamku przez Szwedów w połowie XVIIw. został częściowo odbudowany, ale około 1787r. został całkowicie opuszczony i popadał w coraz większą ruinę za sprawą mieszkańców wsi, którzy rozbierali mury, aby pozyskać budulec do budowy domów. W 1937r. zawaliła się jedna ze ścian prostokątnej wieży. Pierwsze prace konserwatorskie odbyły sie w latach 1960-62, kiedy to zamek odgruzowano i zabezpieczono mury zamkowe.
powrót