Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Niedzica

powrót

    Pięknie położony nad Dunajcem okazały zamek w Niedzicy również nazywany Dunajcem, stoi na stromej skale o wysokości 566m n.p.m. i początkowo stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. W 1470 przeszedł w ręce rodu Zapolyich, następnie, na okres 60 lat w posiadanie Łaskich. Znany z hulaszczego trybu życia Olbracht Łaski zamek najpierw zastawił, a później sprzedał Jerzemu Horvathowi, który starannie go odbudował przekształcając przy okazji w okazałą renesansową rezydencję w znacznej części w takiej postaci zachował się po dziś dzień.
    Po zakończeniu I wojny światowej zamek znalazł się na terytorium Polski, choć własnością Salamonów pozostawał aż do 1945. Od 1948 prowadzono na zamku prace restauracyjne i częściową odbudowę. W 1960 w baszcie urządzono stację sejsmologiczną Zakładu Geofizyki PAN.
    Zamek był plenerem m.in. seriali telewizyjnych „Janosik” oraz „Wakacje z duchami ”. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku kręcono tutaj zdjęcia do filmu „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry.
    Dzisiaj zamek spełnia funkcje muzealno – hotelowo - gastronomiczne, będąc jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Do zamku prowadzi "aleja". Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego, powstały na dawnym przedzamczu zamku gotyckiego. Posiada 3 baszty i basteje: narożną i kapliczną oraz bramną. W baszcie kaplicznej pozostały resztki po dawnej bramie wjazdowej z końca XV w. Mury obwodowe zwieńczone są renesansową attyką. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI-XIX w. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy z którego rozciąga się wspaniały widok na okolicę: Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński a nawet Tatry. 
    Przez koleją bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie , w którym podobno więziony był Janosik, (obecnie urządzono tu izbę tortur). Na dziedzińcu znajduje się studnia, głęboka na ponad 60m. Wg. legendy kopali ją jeńcy tatarscy i posiadała ona połączenie z Dunajcem.
    Między zamkami dolnym i górnym znajduje się zamek średni z zabudową mieszkalną.W sezonie do zwiedzania udostępniony jest także spichlerz ze sztuką ludową.
    Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku jest odnalezione, podobno tuż po II wojnie światowej, inkaskie "kipu" – rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, które zawiera ponoć informacje o ukrytym skarbie. Określa ono zapewne miejsce, gdzie ukryte zostały skarby Inków. Nieznane są dalsze losy zarówno quipu jak i skarbów, które to quipu określa. Po przeciwległej stronie Dunajca nad skarpą jeziora wznoszą się ruiny zamku w Czorsztynie.

powrót