Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Ojców

powrót

    Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z kroniki Jana z Czarnkowa  jako majątek zarządzany przez lokalnego burgrabiego Zaklikę. Następny dokument wymieniający zamek pochodzi z 1354r, który informuje że zbudowano go prawdopodobnie  w połowie XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Kazimierz nazwał go Ociecz być może na pamiątkę czasów gdy na tych terenach ukrywał się jego ojciec Łokietek.
    Utworzone z dóbr ojcowskich starostwo niegrodowe pozostawało pod zarządem królewskich wierzycieli a funkcję starostów pełnili przedstawiciele wpływowych rodów małopolskich. W 1400 roku w zamian za pożyczkę królowi zamek otrzymał syn lub wnuk Zakliki Jan z Korzkwi. Po jego śmierci zamek przejął Hinczka z Rogowa oraz gospodarz Pieskowej Skały Piotr Szafraniec. W 1406 roku zamek od Szafrańców odkupił podczaszy Jan Mężyk później wsławiony w bitwie pod Grunwaldem jako tłumacz krzyżackich posłów. Przez kolejne dwa wieki XV i XVI zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli byli m.in. herbu Jastrzębiec, Zadora, Topór, Wieniawa. W latach 1536-56 właścicielem zamku była Królowa Bona.
    W XVI wieku z braku jakichkolwiek prac remontowych zamek zaczął powoli podupadać. W 1619 roku kasztelan sądecki Mikołaj z Pilczy Koryciński rozpoczął własnym kosztem odbudowę zniszczonych murów, jego prace kontynuowali synowie Mikołaj i Stefan. W czasie potopu szwedzkiego zamek po dzielnej obronie został zdobyty i splądrowany a następnie Szwedzi zrobili w zamku magazyny broni i żywności. Po wojnie w 1676r. nowym właścicielem Ojcowskiego zamku stał się Stanisław Warszycki który kupił go dla swojego syna Jana Kazimierza. W XVIII wieku zamek po raz kolejny zmieniał kilkakrotnie właścicieli którymi byli m.in. Męcińscy, Morscy, Ponińscy, Załuscy, Łubieńscy. Po klęsce wojsk napoleońskich zamek znalazł się w królestwie kongresowym i został znacjonalizowany a jako niezamieszkany szybko zaczął popadać w ruinę aż  w 1826 r. jedna ze ścian budynku zawaliła się. W 1829r. rząd zaborczy sprzedał zamek Konstantemu Wolickiemu który kazał rozebrać mury pozostawiając jedynie wieżę i bramę wjazdową.
    W 1835r. Zamek kupił Wojciech Prędkowski Który chciał go odbudować w stylu neogotyckim jednak na planach tylko się skończyło. Kolejny właściciel Aleksander Przeździecki również planował odbudowę zamku jednak prace przerwał wybuch powstania styczniowego. Po powstaniu prace kontynuowali Jan Zawisza i Ludwik Krasiński. W 1893r. zlikwidowali most zwodzony, zasypali fosy oraz ze względów bezpieczeństwa obniżyli wieżę o około 6 metrów. Po śmierci Krasińskiego zamek trafił w ręce Ludwiki Czartoryskiej która przykryła wiżę nowym dachem oraz odnowiła bramę wjazdową. Kolejna próba remontu była w 1958 roku jednak została wstrzymana przez konserwatora zabytków, kolejna rekonstrukcja odbyła się w latach 1980-82 odnowiono wtedy wieżę oraz budynek bramny.


powrót