Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Reszel

powrót

   Historia tego zamku sięga XIIIw. kiedy to Krzyżacy podbili ziemię zwaną Bartą. Najpierw wzniesiono budowlę drewnianą a dopiero po ponad stu latach wzniesiono zamek murowany z powodu ciągłych buntów pruskiego plemienia Bartów, którzy nigdy nie pogodzili się z podbojem i regularnie niszczyli drewniane umocnienia. Budowę zamku murowanego rozpoczął biskup Jan I z Miśni w 1350 r. a dokończył Henryk III Sorbom w 1401 r.
    Na mocy traktatu toruńskiego z 1466 r., Warmia wraz z zamkiem w Reszelu przeszła pod panowanie polski. w 1505 r. z inicjatywy biskupa Łukasza Watzenrode rozpoczęto wznoszenie nowych murów obwodowych, które były już przystosowane do użycia broni palnej. Kolejna modernizacja zamku miała miejsce w latach 1594-1597 za sprawą Andrzeja Batorego, zamek wówczas nie miał już znaczenia militarnego więc został przekształcony w luksusową rezydencję myśliwską.
    W 1772 r. po pierwszym rozbiorze Polski zamek został przejęty przez władze pruskie i przekształcony na więzienie. W 1806 i 1807 roku przez Reszel przetoczyły się dwa katastrofalne pożary w pierwszym spłonęła część zamku a w drugim zamek spłonął całkowicie, po czym w stanie ruiny w 1822 r. przekazano go gminie ewangelickiej. Przeprowadzony wtedy remont zatarł średniowieczny charakter budowli.powrót