Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Tenczyn

powrót

        Najstarsza wzmianka o okolicy zamku Tenczyn pochodzi z roku 1308 i została zapisana w dokumencie napisanym przez Władysława Łokietka do ojców cystersów w Sulejowie. Przyjmuje się, że pierwszy drewniany zamek zbudował kasztelan krakowski Nawój z Morawicy a murowany zamek wybudował jego syn Jędrzej, wojewoda krakowski i sandomierski on też jako pierwszy przyjął nazwisko Tęczyński. Syn Jędrzeja Jaśko odnowił zamek i znacznie go rozbudował.
    Rud Tęczyńskich w krótkim czasie nabrał wielkiego znaczenia, w ich posiadaniu znajdowało się 45 miejscowości. Gośćmi na zamku byli m.in. Mikołaj Rej z Nagłowic, Jan Kochanowski, Piotr Kochanowski. W 1570 roku rozpoczęła się wieloletnia przebudowa zamku, która trwała do początku XVII wieku. Kolejnej przebudowy tym razem kaplicy zamkowej dokonała Agnieszka Firlej z Tęczyńskich. W 1637 r. zmarł ostatni z rodu Tęczyńskich  Jan Magus a jego jedyna córka Izabela wyszła za mąż za Łukasza Opalińskiego. W 1655 roku zamek został zdobyty, splądrowany i spalony przez szwedów.  Po wojnie zamek został w większości odbudowany, jednak w 1768r. został zniszczony przez pożar, po którym zaczął popadać w coraz większą ruinę. Na początku  XVIIIw. Dobra Tęczyńskie przeszły w ręce Adama Sieniawskiego a następnie Augusta Czartoryskiego. W 1816r. Zamek stał się własnością rodu Potockich  i pozostał ich własnością do wybuchu II Wojny Światowej.
powrót