Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


Zamek Ząbkowice Śląskie

powrót

   Zamek został wzniesiony przez księcia Bolka I około roku 1290 aby strzegł granicy z czechami, jednak już w 1351r. po długich walkach ziemia ząbkowicka stała się własnością Czechów. W 1428r. ziemie ząbkowickie najechali husyci w wyniku czego Ząbkowice zostały spalone jednak ataku na dobrze broniony zamek nie przeprowadzili. W późniejszy latach zamek kilkakrotnie przechodził z rąk czeskich do polskich i na odwrót. W 1467r. zamek był oblegany dwukrotnie najpierw zdobyli go wrocławianie przy pomocy wielkiego działa kosztującego tysiąc dukatów, ważącego 80 cetnarów i ciągniętego przez 24 konie, a następnie 15 lipca 1467 r. po ciężkich walkach Czesi zajęli miasto i zamek wraz z działem które zostało wywiezione do Pragi. W roku następnym doszło do kolejnej konfrontacji wojsk czeskich i polskich w wyniku czego zamek został zburzony. Kolejne zniszczenia przyniosło oblężenie zamku w 1489 przez wojska węgierskie pod wodzą króla Macieja Korwina. Zamek w rękach Węgrów pozostaje aż do śmierci króla po czym ponownie przechodzi w ręce rodu Podbieradów.
    Zamek w latach 1516 - 1530 zostaje odbudowany przez księcia Karola I Podiebrada  jako okazały renesansowy zamek którego wzorem był zamek królów węgierskich w Ofen. Wiek XVI to okres względnego spokoju, dopiero w okresie wojny 30-letniej szturmujące na przemian oddziały szwedzkie i cesarskie doprowadzają zamek do ruiny. Po wojnie do roku 1728 w zamku mieściła się jedynie kancelaria starostwa po czym zamek został opuszczony a dzieła zniszczenia dopełnił pożar w 1784 roku. W 1858r. po wielkim pożarze miasta fosy zamkowe zasypano gruzem z rozebranych spalonych domów. W 1929r. w wierzy bramnej utworzono muzeum regionalne. W 1945r. po przejęciu zamku przez władze polskie muzeum zostaje ograbione a to co pozostało zostaje przewiezione do innych muzeów. W czerwcu 1946r. w wieży wybucha pożar który niszczy dach oraz pomieszczenia w wierzy. Pierwsze race zabezpieczające ruinę przeprowadzono dopiero w latach 1956-57 a następnie 1959 oraz 1970 roku.powrót